Tekijänoikeuksista

Keskiviikko 3.1.2007 klo 17:17 - Peter Forsgård

Tällä kertaa kyse on musiikin tekijänoikeuksista. Selvittelin tänään mailitse Teostosta slideshow:n taustamusiikin hintoja ja käyttölupia. Sain varsin mielenkiintoisia vastauksia. 

Jos slideshowssa käyttää vain yhtä kappaletta katsotaan se mainos/markkinointikäytöksi ja luvat ja hinnat määrittelee kustantaja. Hinta on varmaan aika korkea, niin yleensä kun puhutaan mainoksista. Halvemmalla todennäköisesti pääsee, jos käyttää useita kappaleita, aika mielenkiintoista sinänsä. Silloin hinta riippuu suoraan musiikin kestosta. Siihen on olemassa hinnasto. Tässä tapauksessa hinnaksi tulee 50€ per kolme kuukautta. Yksi musiikkikappale saa kestää vain 60sek ja maksimissaan 1/3 kokonaiskestosta. Maksimissaan kokonaispituus voi olla 10 min. Yksityishenkilöllä tuo 50€ pienenee 25€. Ihan kohtuullista sinänsä. Maksuja tosin kertyy, jos on useampi slideshow pitkään esillä verkossa. Esimerkkinä vaikka 5 slideshowta vuoden verran maksaa 1000€. Nyt voi tietysti miettiä onko tuo kohtuullista, no musiikintekijöille varmaankin.

Jotta asia olisi vielä mielenkiintoisempi on ensimmäisestä kuvan ja musiikin yhdistämisestä maksettava synkronisointimaksu. Käsittämättömän, en saanut vielä vastausta Teostolta mihin tuo maksu perustuu, synkronointimaksun hinta on 0,34€ sekunnilta. Tuolta 10 minuutin maksimi esitykseltä se on 204€!  

Vaikka kaikki nuo asiat saadaan sovittua ja luvat ovat kunnossa ei se vielä riitä. Seuraavaksi on kysyttävä samat luvat ja hinnat Gramexilta. Sieltä selvisi ettei Gramexilta saa lupaa slideshow musiikille, vaan ne on neuvoteltava suoraan musiikin kustantajan kanssa. Hinta voi olla taas aika kova ja neuvottelukin on hankalaa jos kustantajia on useita.

Hiukan erikoinen yksityiskohta on se, että musiikista pitää maksaa myös siinä tapauksessa, että nauhoittaa tapahtuman äänimaailmaa itse ja tapahtumassa soiva musiikki kuuluu äänitteessä. Samalla tavalla kuvataiteilijan, esim. valokuvaajan, tulisi saada korvauksia muiden ootamissa kuvissa näkyvistä teoksistaan. Näinhän tavallaan onkin, jos kuva on hallitsevana osana kuvassa. Nyt kuitenkin musiikki ei ole hallitseva osa vaan osa tilanteen äänimaailmaa, jossa on seassa tapahtuman muuta hälyä. Tässä vielä huomiona, että siihen lupaa tuli siis kysä musiikin kustantajalta.

Olen ehdottomasti tekijänoikeuksien puolesta, mutta minusta tässä mennään monessa kohtaa aika pitkälle. Maksuja ja lupia pitää hoitaa kahden instanssin kanssa, miksi ihmeessä? Synkronointimaksu on minusta täysin käsittämätön, samoin se tapahtuman äänimaailman mukana tulevan muun hälinän seassa olevan musiikin maksullisuus.

Aika hankalaa on siis käytännössä esimerkiksi tehdä salibandyottelusta tapahtumaa vastaava äänimaailma slideshow:n. Tapahtumissa soitetaan pelitaukojen aikana musiikkia, samoin esim. kotijoukkueen tekemien maalien jälkeen. Eihän tämä ongelma toki poista mahdollisuutta tehdä kyseistä tapahtumista äänellisiä slideshow:ta, mutta aika tarkkana pitää olla ettei musiikkia kuulu taustalta kun äänimaailmaa proggikseen rakentaa.

Nämä ovat minun saamia käsityksiä käymistäni mailien vaihdoista Teoston ja Gramexin kanssa. Jos joku huomaa virheitä tai epäselvyyksiä käsityksissäni, niin laittakaa mailia osoitteeseen peter(ät)peterforsgard.com.

 

Ei kommentteja. Avainsanat: tekijänoikeudet